ESPI 5/2022: Zawarcie Porozumienia rozwiązującego umowy wykonawcze

Temat:

Zawarcie Porozumienia rozwiązującego umowy wykonawcze

Podstawa Prawna:

Art. 17 ust. 1 MAR – informacje poufne.

Treść raportu:

Zarząd VOOLT S.A. z siedzibą w Warszawie („Emitent”, „Spółka”) informuje, że do siedziby Emitenta wpłynęło podpisane Porozumienie rozwiązujące umowy zawarte przez VOOLT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, o których Spółka informowała komunikatami bieżącymi numer 28/2020 z dnia 6 października 2020 roku („Zawarcie znaczącej umowy przez spółkę zależną od Novavis S.A.”), 2/2021 z dnia 18 lutego 2021 roku („Zawarcie znaczącej umowy przez spółkę VOOLT, wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej Novavis”), a także 14/2021 z dnia 4 listopada 2021 roku („Zawarcie znaczącej umowy przez spółkę zależną od VOOLT S.A.”).

Zgodnie z zawartym Porozumieniem Emitent odstępuje od realizacji kontraktów oraz odpowiedzialności technicznej za projekty opisane w wymienionych powyżej komunikatach bieżących. Jednocześnie Spółka zobowiązała się do wypłaty na rzecz Zamawiającego odszkodowania w wysokości 1,6% wartości netto kontraktu, z czego połowa uzgodnionej kwoty została uregulowana w dniu zawarcia Porozumienia, zaś pozostałe płatności zostały rozłożone na dwie raty, płatne w okresie trzydziestu i dziewięćdziesięciu dni od dnia zawarcia Porozumienia. Podpisanie Porozumienia i uregulowanie odszkodowania wyczerpuje wszelkie wzajemne roszczenia Stron.

Zarząd VOOLT S.A. zdecydował o konieczności rozwiązania umów z 2020 i 2021 roku opisanych w wymienionych powyżej komunikatach bieżących, ponieważ analiza umów wykazała, że ich realizacja wiązałaby się ze znaczącymi stratami po stronie Emitenta (koszty realizacji projektów znacząco przewyższały przychody z tych projektów). W okresie trwania umów radykalnie wzrosły koszty komponentów instalacji fotowoltaicznych, prac wykonawczych oraz logistyki. Negocjacje prowadzone ze Zleceniodawcą nie doprowadziły do uzgodnienia nowych warunków, a Zleceniodawca nie wyraził zgody na zmianę stawek ryczałtowych w zakresie, który gwarantowałby co najmniej pokrycie kosztów realizacji tych projektów. Tym samym kontynuowanie prac narażało Spółkę na generowanie kolejnych strat, zaś brak Porozumienia mógł skutkować naliczaniem przez Zleceniodawcę znacznie wyższych kar umownych z tytułu potencjalnych strat Zleceniodawcy wynikających z braku zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych.

Strony nie wykluczają dalszej współpracy w przyszłości w oparciu o odrębne umowy.

Podpisy osób reprezentujących Spółkę:

Marek Stachura – Prezes Zarządu